Zbieranie grzybów w Polsce było i jest bardzo popularne. Są one chętnie spożywane
ze względu na ich walory smakowe i zapachowe. Grzyby są cenionym artykułem spożywczym, ale mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Spotykamy gatunki trujące, niejadalne i jadalne. Mimo powtarzanych ostrzeżeń, każdego roku dochodzi do ciężkich zatruć grzybami. Przed groźnymi lub śmiertelnymi zatruciami można się jednak uchronić. Trzeba poznać grzyby jadalne i podobne do nich, często z nimi mylone, grzyby trujące. Temu celowi służy Wystawa Grzybów organizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Hrubieszowie.
Jesienną Wystawę Grzybów odwiedzili, 18.10.2019, uczniowie klasy II b pod opieką Marty Krupy i Anny Michalczuk.
Wystawę tworzą świeże grzyby, pogrupowane pod względem ich podobieństwa zewnętrznego. Okazy prezentowane są w odtworzonym naturalnym środowisku występowania – otoczenie konarów drzew, drzewek, krzewów i innych elementów runa leśnego tworzą niepowtarzalną atmosferę i klimat lasu … w samym centrum Hrubieszowa.
Grzyby wzbudzały zainteresowanie od najdawniejszych czasów. Ciągle jednak są w niewielkim stopniu poznaną grupą organizmów. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku uzyskały rangę osobnego królestwa organizmów, wcześniej łączono je w jedną grupę taksonomiczną z roślinami.
Prezentacja świeżych owocników jest doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat różnorodności tej grupy organizmów, niezmiernie ważnej roli jaką odgrywają w przyrodzie oraz uświadomienia konieczności ich ochrony. To także okazja do obejrzenia „grzybowych osobliwości”, np. purchawicy olbrzymiej czy sromotnika bezwstydnego, którego najczęściej rejestrujemy węchem, a z trudnością odnajdujemy w terenie. Dzięki wystawie można dowiedzieć się, jak wygląda bardzo niebezpieczny grzyb – muchomor sromotnikowy, mylony często z kanią lub pieczarką oraz obejrzeć purchawkę chropowatą, która w stadium młodocianym nadaje się do jedzenia. W ramach tej wyjątkowej imprezy przyrodniczej odbywają się wykłady prowadzone przez specjalistów i zajęcia edukacyjne dla uczniów.
To była bardzo ważna lekcja przyrody.
Odsłony: 2979