• a

    a

  • q

    q

  • s

    s

  • baner nauka zabawa.png
  • baner sport 2.png
  • baner sport kosz.png
  • baner studniówka.png
  • baner uroczystości.png
  • baner z logo koło nowe.png


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /autoinstalator/joomla/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 52

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /autoinstalator/joomla/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 54

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /autoinstalator/joomla/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 56

Deprecated: Non-static method PhocaGalleryPath::getPath() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /autoinstalator/joomla/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 57

Deprecated: Non-static method PhocaGalleryPath::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /autoinstalator/joomla/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/path/path.php on line 50

Deprecated: Non-static method PhocaGalleryLibrary::getLibrary() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /autoinstalator/joomla/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 64

Deprecated: Non-static method PhocaGalleryLibrary::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /autoinstalator/joomla/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/library/library.php on line 44

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /autoinstalator/joomla/plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 64

Akademia "Staśka"

Akademia Staśka to nowatorski program edukacyjny przygotowany przez hrubieszowski Zespół Szkół nr 2 (od 1 września 2019 r. I LO im. ks. Stanisława Staszica) z myślą o uczniach szkół podstawowych oraz o licealistach, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności interpersonalne. Głównym celem jest rozbudzanie w uczestnikach pasji przyrodnika oraz nauka przez zabawę i doświadczenie. Nie chcemy ani uzupełniać wiadomości szkolnych, ani przygotowywać do egzaminów. Wiemy, że nauczyciele uczący naszych kursantów doskonale sobie z tym radzą. Priorytetem dla nas jest, aby dzieci i młodzież biorące udział w zajęciach, miały szansę samodzielnie, zgodnie ze swoimi potrzebami odkrywać fascynujący świat nauki u boku starszych kolegów i koleżanek w pracowniach przedmiotowych w gościnnych murach naszej szkoły.
Cykl spotkań zainicjowała wychowawczyni klasy biologiczno-chemicznej wraz ze swoimi uczniami, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się zarówno we własnoręczne przygotowanie pomocy naukowych, jak i w prowadzenie ćwiczeń, eksperymentów, zabaw i konkursów dla młodszych kolegów i koleżanek.
Wspólne odkrywanie tajników nauki przez uczniów szkół podstawowych (a nawet przedszkolaków!) i licealistów występujących w roli nauczycieli obu grupom gwarantuje wiele korzyści związanych z procesem uczenia się: kursanci Akademii Staśka mają więcej śmiałości w komentowaniu i w zadawaniu pytań, a licealiści kształtują umiejętności i kompetencje społeczne, których można się nauczyć głównie poprzez działanie. Nasi uczniowie i uczennice podczas zajęć nie tylko wykazują się wiadomościami z konkretnej dziedziny wiedzy, ale również uczą się wyjaśniać prostym językiem trudne zagadnienia, uczą się pięknego, poprawnego i zrozumiałego wysławiania się, uczą się również słuchać, obserwować i wyciągać wnioski z zachowań innych, ćwiczą swoją cierpliwość, wytrwałość i kreatywność, uczą się nawiązywać kontakty i utrzymywać na sobie uwagę słuchaczy, uczą się empatii, często też są ogromnie zaskoczeni wiedzą i umiejętnościami młodszych lub ich inteligencją i dojrzałą postawą.


Serdecznie zapraszamy do rejestracji na nasze następne zajęcia, które odbędą się tradycyjnie w środę- 27 listopada o godzinie 17.00.

Tym razem wspólnie będziemy pracować w

Laboratorium matematyki i zastanowimy się po co nam trzeci wymiar.

Prosimy o podanie imienia i wieku dziecka w lewym menu.


2022/2023

Ostatnia Akademia Staśka - tym razem w niemieckim wydaniu

Bieżący rok szk. w Akademii Staśka zakończyliśmy kolorowo i wesoło. Wczorajsze zajęcia z języka niemieckiego przyciągnęły nie tylko stałych bywalców, ale i nowych, młodych studentów. Ze wszystkimi przywitała się nasza szkolna maskotka Stasiek. Od jutra wakacje, więc wyruszyliśmy w pierwszą, na razie wirtualną, podróż do pięknego, kolorowego i wesołego Berlina. Nauczyliśmy się przedstawiać po niemiecku, a słuchając piosenek poznaliśmy nazwy kolorów. Zabawy było co niemiara, ale i rywalizowaliśmy ze sobą w quizach i konkursach (puzzle z mapą Niemiec, zgadywanka kolorów, malowanki). Najlepsi, a liczyła się nie tylko poprawność odpowiedzi, ale i szybkość, otrzymali od Staśka nagrody specjalne. Pozostali, bo nie było przegranych, otrzymali za swoje zaangażowanie i poprawne odpowiedzi drobne upominki, naklejki i słodycze.

Cudze chwalicie – swego nie znacie

W ostatnim dniu maja w auli szkolnej  odbyły się kolejne zajęcia dla młodych studentów. Tym razem uczniowie klasy IIb –Julia Ferenc, Julia Szmyt i Mateusz Lewicki ( biol-chem.)i kl. IIIc – Laura Szala, Julia Papierz, Karina Paćkowska, Piotr Niźnikowski i Mateusz Wilczek ( ekonomiczna) przybliżyli temat stary jak świat: ,,Cudze chwalicie – swego nie znacie”.

W dobrym momencie bo tuż przed wakacjami nasi chłonni wiedzy młodzi ludzie, mogli poznać ciekawe miejsca w naszym kraju pod kątem geograficznym i historycznym. Wysłuchali z uwagą  ciekawostek o Polsce. Przemierzyli wspólnie niemal cały kraj. Uczyli się orientacji na mapie i zaplanowali wspólnie trasę wycieczki. Pod koniec spotkania zostali poczęstowani słodyczami z różnych miejsc w naszym kraju.

„Ab ovo ad mala, czyli krótka historia pisma”

20 kwietnia w auli szkolnej odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Akademii Staśka, tym razem zatytułowane „Ab ovo ad mala, czyli krótka historia pisma”.

Mieliśmy przyjemność gościć zarówno naszych stałych małych studentów jak i nowych ciekawych świata i jego tajemnic miłośników nauki. Historię pisma przybliżyli gościom uczniowie klasy 2b (biol-chem) i 2d (human) pod opieką nauczycieli historii i j. Łacińskiego. Uczestnicy spotkania mogli cofnąć się w czasie i doświadczyć pisania rylcem na tabliczkach glinianych, prawdziwym gęsim piórem i atramentem oraz własnoręcznie wykonć kartę papieru czerpanego. Zajęcia przebiegły w przjemnej oraz sprzyjającej zabawie i nauce atmosferze.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne zajęcia.

Akademia Staśka - będzie bajkowo

Za nami kolejne spotkanie w Akademii Staśka. 21 lutego spotkaliśmy się w krainie bajek rosyjskich. I nie było to tylko bierne oglądanie. Nasi goście byli aktywnymi uczestnikami umiejętnie poprowadzonej przez ich starszych kolegów zabawy.
Mieli okazję zauważyć, że bohaterowie są dobrzy i źli, silni i słabi, ładni i brzydcy, że miłość, przyjaźń i empatia to właściwe postawy moralne.

Były też różne gry i zabawy edukacyjne. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. A ku pokrzepieniu ciała przygotowane zostały słodycze na "wschodnią modłę", m. in. zefirki, pirożki i łukum.
Z uśmiechami na ustach i balonami w ręku dzieci wróciły do domu.
Zapraszamy na kolejne spotkania.

Akademia Staśka powraca

Akademia Staśka to nowatorski program edukacyjny przygotowany przez hrubieszowskie I LO im. ks. Stanisława Staszica z myślą o uczniach szkół podstawowych oraz o licealistach, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności interpersonalne.

Głównym celem jest rozbudzanie w uczestnikach pasji przyrodnika oraz nauka przez zabawę i doświadczenie. Nie chcemy ani uzupełniać wiadomości szkolnych, ani przygotowywać do egzaminów. Wiemy, że nauczyciele uczący naszych kursantów doskonale sobie z tym radzą. Priorytetem dla nas jest, aby dzieci i młodzież biorące udział w zajęciach, miały szansę samodzielnie, zgodnie ze swoimi potrzebami odkrywać fascynujący świat nauki u boku starszych kolegów i koleżanek w pracowniach przedmiotowych w gościnnych murach naszej szkoły.

 

2020/2021

Akademia Staśka - inspiracje naukowe

Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021. Zajęcia zdalne pozbawiły nas możliwości zapraszania Was do naszych szkolnych pracowni, ale nie powstrzymało nas to od poszukiwania sposobów dzielenia się naszymi zainteresowaniami, pasją i kreatywnością. Wpadliśmy na pomysł, by przygotować dla Was krótkie filmiki z różnych dziedzin wiedzy: wykorzystaliśmy dostępne w domu produkty, aby pokazać ciekawe doświadczenia, nagraliśmy je wraz z komentarzem i umieszczaliśmy systematycznie na FB i szkolnej stronie. Były to nasze pierwsze, amatorskie próby. W czasie realizacji napotkaliśmy wiele trudności. Począwszy od technicznych, a skończywszy na zwyczajnej ludzkiej nieśmiałości. Mamy nadzieję, że nasza praca, mimo to rozbudziła w Was ciekawość świata i być może odnaleźliście w sobie żyłkę eksperymentatora.

Akademia Staśka – jak ciekawie spędzić czas wakacji

Wszyscy lubimy kolorowe baloniki, ale doskonale wiemy, jak męczące jest ich napełnienie, zwłaszcza, gdy do dyspozycji mamy tylko swoje płuca. Amelia Szybista z kl. II B zaproponuje Wam inny sposób nadmuchiwania baloników. Przy okazji dowiecie się, co na ten temat ma do powiedzenia nauka. Doświadczenie wykonywane przez sympatyczną Amelię możecie przeprowadzić sami w domu, tym bardziej, że przed Wami wakacje. Do dzieła…

Akademia Staśka zdobywa Himalaje

Wszyscy uczestnicy Akademii Staśka pasjonują się nauką, gotowi są pokonać piętrzące się trudności i rozwiązać niezliczone zadania. Wędrują na szczyt wiedzy niczym Himalaiści. Ale jak powstały Himalaje i co wspólnego ma z tym woda? – o tym wszystkim opowiedzą Wam w bardzo rzeczowy i przystępny sposób uczniowie klasy II C3 – Bartłomiej Maciuk, Mateusz Pirogowicz i Jakub Winarczyk. Przygotujcie się na mocne wrażenia – góry będą powstawały na Waszych oczach. Zapraszamy do oglądania i eksperymentowania.

Akademia Staśka wybuchowa jak wulkan

Co to są wulkany, jak dochodzi do ich erupcji i dlaczego mają taką moc? Na te pytania odpowiedzą super uczniowie z kl. I C Kinga Krawczyk, Laura Szala i Piotr Niźnikowski. Z naszą trójką poczujesz się jak we wnętrzu ognistej góry, a co więcej – będziesz mógł sobie sam wykonać doświadczenie, które zobrazuje wybuch wulkanu. Zapraszamy do obejrzenia i działania.

Akademia Staśka - następne inspiracje naukowe

W Akademii Staśka duch nauki krąży nadal. Dziś świat barw i roślin. Wszyscy wiedzą, że kwiaty mienią się kolorami, którymi obdarzyła je natura będąc dla nich w tym zakresie nadzwyczaj hojna. Ale czy człowiek może nadawać kwiatom inne barwy i odcienie niż te, którymi oryginalnie zakwitły? Na to pytanie odpowiedzą trzy biologicznie zakręcone dziewczyny z 2 klasy biologiczno-chemicznej: Amelia Antoniuk, Julia Kisielewska i Oliwia Kubiak. Czy rzeczywiście będą potrzebne czary…? Obejrzyjcie z uwagą i sami spróbujcie poeksperymentować.

Akademia Staśka zaprasza - osmoza

W kolejnym odcinku Akademii Staśka zabieramy Was w świat żywych organizmów, dla których woda jest niezbędnym do funkcjonowania składnikiem. Poznacie trudne słowo OSMOZA i dowiecie się, co ono oznacza.
Cennej lekcji udzielą Wam uczennice z klasy I E: Paulina Belina, Kamila Mazurkiewicz i Ewelina Walat, które z przepięknym uśmiechem bardzo obrazowo przeprowadziły doświadczenie wskazujące na zależność wody i soli w organizmie.
Zapraszamy do obejrzenia.

Akademia Staśka rozwiązała dla Was kolejną zagadkę

Czy woda może płynąć do góry? - na to pytanie odpowiedzą dziś młodzi entuzjaści przyrody i nauk ścisłych, uczniowie klasy I C (ekonom): Julia Papierz, Karina Paćkowska i Krystian Jezierski, którzy zaprosili do współpracy przy realizacji filmu swoje rodzeństwo. Niezwykle ciekawe podejście do tematu i przystępna forma pozwoli każdemu zrozumieć tę osobliwą kwestię.

Dlaczego trudniej jest pływać w Bałtyku?

Jaka moc ma słona woda? Dlaczego trudniej jest pływać w Bałtyku? Skąd różnica w zasoleniu mórz? - Jeśli jesteś ciekawy, zapraszamy do kolejnego spotkania, w czasie którego uczennice kl. 2 C3 (rozszerzenie z geografii i matematyki), Karolina Dudek i Wiktoria Skoczylas w bardzo przystępny i obrazowy sposób opowiedzą oraz pokażą, jak to jest z tym zasoleniem naprawdę. W Akademii Staśka nauka staje się przygodą i wyzwaniem, a więc zaczynamy...

Rusza Akademia Staśka on-line!

Zajęcia zdalne pozbawiły nas możliwości zapraszania Was do naszych szkolnych pracowni, ale nie powstrzymało nas to od poszukiwania sposobów dzielenia się naszymi zainteresowaniami, pasją i kreatywnością.

Staśkowa Kapsuła Czasu leci dalej...

Dziś z cyklu "STAŚKOWA KAPSUŁA CZASU" przygotowaliśmy dla Was dużą garść wspomnień ze spotkań w Akademii Staśka. Wrażenia, jakie towarzyszyły młodym naukowcom podczas zajęć z łatwością wszyscy zauważą na prezentowanych zdjęciach.

 

2019/2020

Akademia Staśka wyróżniona

Kapituła konkursu „Szkoła Innowacji” zdecydowała o przyznaniu I Liceum Ogólnokształcącemu im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie WYRÓŻNIENIA w kategorii „Innowacyjna Inicjatywa” za prowadzenie zajęć w ramach Akademii Staśka.

5. Rosyjski na wesoło

19 lutego 2020 roku odbyła się kolejna „Akademia Staśka” pod hasłem „Rosyjski na wesoło”. Tym razem w centrum zainteresowania znalazł się język rosyjski, oficjalny język jednego z największych i najpotężniejszych państw świata – Rosji. Dzieci miały możliwość przeżyć fascynującą podróż, pokonując z uśmiechem na twarzy, stacje edukacyjne, a projekcja filmu –„Stolica Rosji dziś” wprawiła wszystkich obecnych w zachwyt.

4. Akademia Staśka - warsztaty europejskie

My, dzieci Europy, to temat kolejnego spotkania Akademii Staśka. Uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące Europy. Warsztaty europejskie prowadzone były w formie gier i zabaw, które pozytywnie wpłynęły na postrzeganie Unii Europejskiej przez dzieci. Podczas zajęć najmłodsi poznali flagi Europy i dowiedzieli się, dlaczego na fladze UE jest 12 gwiazdek.

3. „Ekologiczny na co dzień i od święta”

„Ekologiczny na co dzień i od święta”, to temat kolejnego spotkania w Akademii Staśka.
Przez zabawę i liczne gry udowodniliśmy, że warto być ekologicznym na co dzień a nie tylko od święta. Wykonaliśmy niezliczoną ilość eko-ozdób świątecznych oraz wypróbowaliśmy jadalne naczynia jednorazowe, a także, w czasie zajęć, poznaliśmy ekologiczne, biodegradowalne naczynia. Serdecznie dziękujemy firmom Cantino i Biotrem za udostępnienie swoich produktów, jak również miłą i profesjonalną współpracę.

2. Po co nam trzeci wymiar

Jak się okazuje, matematyka nie musi być ani nudna ani trudna - a wiedzą o tym najlepiej uczestnicy zajęć Akademii Staśka. Listopadowe zajęcia pt.: "Po co nam trzeci wymiar” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Działanie drukarki 3D (wydruk modeli matematycznych oraz przestrzennych modeli anatomicznych) było niesamowitą atrakcją dla naszych kursantów, a także ich rodziców. Prelegentem był 10 letni Mikołaj Miścior, którego w świetnej prezentacji wspierał tata.

1. Gra plenerowa „Escape School”.

30 października 2019 r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia Akademii Staśka, Tym razem nasi kursanci uczestniczyli w grze plenerowej „ESCAPE SCHOOL”. Liczne zadania, łamigłówki i zagadki z biologii, fizyki, chemii, matematyki, języka polskiego, historii, geografii oraz języka rosyjskiego pozwoliły czterem zespołom dokładnie zwiedzić naszą szkołę. Uczestnicy zabawy poznali tajemnice, liczne zakamarki i tajemne przejścia, które ma zabytkowy budynek. We wszystkich salach, gdzie były przygotowane zadania, czekały naklejki do Staśkowych Indeksów oraz słodka niespodzianka na zakończenie gry.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

2018/2019

5. Oszukani przez mózg

27 lutego 2019 r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie w Akademii Staśka, tym razem intrygujący temat: „Oszukani przez mózg”. Zabrał on naszych milusińskich gości w tajemniczy świat zmysłów. Nasze zmysły płatają nam czasem figle, odbiór informacji z otoczenia jest często pojęciem względnym, zależy bowiem od dodatkowych czynników.
Przy pomocy doświadczeń uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, dlaczego cytrynowa galaretka smakuje jak wiśniowa, a niebieskie mleko nie ma tak dobrego smaku jak białe i co ma z tym wspólnego nasz mózg…?
Nasi goście (czyli pasjonaci i naukowcy) dowiedzieli się, jak ze współodczuwaniem zmysłów radzi sobie nasz mózg i jakie struktury za to odpowiadają – to było bardzo ciekawe i nierzadko wręcz zaskakujące. Czas spotkania upłynął w przyjaznej i naukowej atmosferze - patrz zdjęcia! Przygotowaniem i prowadzeniem zajęć zajęła się (tradycyjnie już) klasa biologiczno-chemiczna.

4. Body Parts, czyli Akademia Staśka po angielsku

30 stycznia 2019 r., jak zwykle w środę o godzinie 17:00 odbyły się kolejne zajęcia Akademii Staśka. Tym razem w języku angielskim. Tematem przewodnim spotkania były części ciała, czyli body parts. Na początku trochę nieśmiało, ale jak mówi przysłowie: pierwsze koty za płoty, czyli the first pancake is always spoiled.
Uczestnicy spotkania poznali nazwy części ciała w języku angielskim, dowiedzieli się, jak powiedzieć, że kolega mlaska, kręci głową czy mruga oczami. Nie obyło się bez zabaw ruchowych oraz malowania. Słodka nagroda, którą otrzymał każdy uczestnik, przełamała lody.

3. Świat w mikroskali

Za nami kolejne zajęcia w Akademii Staśka, które odbyły się 19 grudnia 2018 r. Tematem przewodnim tym razem był „Świat w mikroskali”. Młodzi uczestnicy warsztatów poznali budowę mikroskopu biologicznego. Niektóre trudne nazwy, jak: tubus, kondensor, czy rewolwer zapewne nie są łatwe do zapamiętania, ale nie to było celem zajęć. Warsztaty poświęcone były nauce mikroskopowania, co okazało się nie takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wszyscy uczestnicy doskonale sobie poradzili. Każde ćwiczenie przybliża nas przecież do doskonałości. Zajęcia prowadzili uczniowie klasy drugiej biologiczno-chemicznej. Pod dużym powiększeniem oglądaliśmy komórki cebuli, gruszki, mchu oraz ziarna skrobi ziemniaczanej. Wszystkie preparaty przygotowywane były na miejscu przez uczestników zajęć, co również było nie lada wyzwaniem. Najwięcej emocji wzbudziły własnoręcznie zrobione preparaty mikroskopowe z wody i osadów akwarium szkolnego. Przed uczestnikami zajęć otworzył się magiczny świat w mikroskali. Zachwytom i radości uczestników nie było końca.

2. Szwy, trzeszczki, stawy – czy to jeszcze biologia? czyli rzecz o rusztowaniu naszego ciała.

21 października 2018 r. odbyły się zajęcia, które wzbudziły ogromne zainteresowanie i emocje, czego przykładem są załączone zdjęcia.

1. Tropem kanapki

Taki tajemniczy tytuł miały pierwsze zajęcia Akademii Staśka, w czasie których dzieci i młodzież zgłębiały tajemnice układu pokarmowego. Liczne doświadczenia i zadania urozmaicały pomysłowe modele wykonane przez uczniów II klasy biologiczno-chemicznej. Interesującym zagadnieniem zajęć były elementy ratownictwa medycznego.

 

Odsłony: 10989

Sukcesy i osiągnęcia

Kinga Żuraw wśród najlepszych w Polsce maturzystów 2023

Kinga Żuraw, tegoroczna maturzystka I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie została wyróżniona jako jedna z 290 najlepszych maturzystów spośród 253 495 zdających egzamin w sesji maturalnej 2023 w całej Polsce. Kinga została doceniona przez organizatorów Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100%” – krakowską fundację „Zawsze Warto” oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Więcej…

Zawody sportowe

Srebro i brąz na zawodach wojewódzkich podczas Festiwalu Sztafet

15 czerwca 2023 roku w Lublinie odbył się Wojewódzki Finał Licealiady w Festiwalu Sztafet. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zajmując miejsca na podium! Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Dzień Edukacji Narodowej w Staszicu

Dziękujemy, że jesteście i jeszcze raz - wszystkiego najlepszego! SU

  • image00020
  • image00012
  • image00011
  • image00021
  • image00006
  • image00003
  • image00018
  • image00002
  • image00001
  • image00010
  • image00019
  • image00017
  • image00009
  • image00008
  • image00007
  • image00005
  • image00015
  • image00016
  • image00004

Simple Image Gallery Extended

Uroczystości, wydarzenia

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Więcej…